

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Gold |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Peak Pulse Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 12 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 1.5 A |
| ESD Protection | Yes |
| Voltage ESD Contact | 15 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 20 kV |
| Diode Capacitance | 0.65 pF |
Stock: 2679
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09994
Ext.Price$0.09994
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09994 | $0.09994 |
| 10 | $0.09456 | $0.94560 |
| 50 | $0.08947 | $4.47350 |
| 100 | $0.08523 | $8.52300 |
| 500 | $0.08119 | $40.59500 |
| 1000 | $0.07984 | $79.84000 |
| 3000 | $0.07852 | $235.56000 |
| 5000 | $0.07722 | $386.10000 |
